Do dopravy zdarma zbývá: 2 500 Kč
Italská vína
Itálie je největším producentem vína na světě. Víno se zde vyrábí v každém regionu na celkem 702.000 hektarech vinic, ročně se vyrobí přes 48 milionů hektolitrů vína. To v roce 2018 představovalo 19% celosvětové produkce vína. Export tvoří velkou část prodeje, samotní Italové mají roční spotřebu 42 litrů na osobu a to je řadí na 5. místo ve světové spotřebě vína.
V roce 1963 byl v Itálii zaveden první klasifikační systém, který byl zásadně upraven v roce 1992. Poslední úprava systému proběhla již pod kontrolou Evropské unie v roce 2010.
Přehled klasifikace italských vín:
- VDT (Vino Di Tavola) - Stolní vína, jako základní kategorie italské klasifikace, nemohou na etiketě podle daných zákonů uvádět ročník, odrůdu a oblast původu, ale pouze barvu (bílá, růžová a červená) a druh členství (šumivé víno atd.) Nemají výrobní specifikace. Jsou určená pro každodenní spotřebu.
- IGT – Indicazione Geografica Tipica / IGP – Indicazione Geografica Protetta (od ročníku 2012) - Označení regionálních vín vyšší kvality, která jsou označena obecným zeměpisným názvem dané oblasti (např. Salento, Delle Venezie, Colli della Toscana atd.) - vína jsou také nazývána jako oblastní vína. Ve srovnání s DOC víny mají méně omezující výrobní specifikace.
- DOC – Denominazione di Origine Controllata) / DOP – Denominazione di Origine Protetta (od ročníku 2012) - Označení kontrolovaného původu je udělováno vínům s přesným teritoriálním původem a to jak celých regionů (např. Piemonte), tak i místního označení (např. Langhe). U vín se kromě původu kontrolují také technologické postupy, kvalita a výnosy hroznů nebo doba zrání. Kvalita výsledných vín je vyšší než u IGT, má ale stále velké rozdíly od průměrných až po velmi kvalitní.
- DOCG (Denominazione di Origine Controllata Garantita) - Od roku 1973 platí tento nejvyšší stupeň kvality pro špičková a nejkvalitnější vína v zemi. Prvním vínem DOCG bylo uznáno Barolo a dnes se takto označuje poměrně malé množství italských vín, přičemž polovina z nich pochází z Toskánska a Piemonte.
V kategorii DOC se můžeme setkat s označením „Classico“ (původ v historické chráněné oblasti), „Superiore“ (přísnější pravidla při sklizni a zpracování hroznů) nebo „Riserva“ (regulace minimální doby zrání v sudech).
Obecně se dá říct, že označení IGT, DOC a DOCG nesouvisí striktně s kvalitou vína. Například již v kategorii IGT můžeme objevit vysoce kvalitní vína. Někteří významní vinaři používají technologie nebo odrůdy, které nespadají do kategorií DOC nebo DOCG. Označení „Super Tuscans“ je například pro vína velmi vysoké kvality, která jsou v kategorii IGT.
Existuje také celá řada kategorií týkající se šumivých vín. Jsou to například Vino Spumante, Vino Spumante di Qualità, Vino Spumante di Qualità di Tipo Aromatico nebo Vino Frizzante atd.