Odrůda Moscatel či Muscat

Odrůda Moscatel patří do “rodiny muškátových odrůd”, kterých je přes 200 druhů po celém světě. Ve svém názvu mají “Muscat” (případně nějaké synonymum), většina z nich však nejsou geneticky příbuzné. Ne všechny Muscaty / Moscately se používají na výrobu vín, některé jsou určené pouze na jídlo. S ohledem na její rozšířenost existuje v mnoha podobách - může být od barvy bílé (Muscat Ottonel) přes žlutou (Moscato Giallo) nebo růžovou (Moscato rosa), až po téměř černou (Muscat Hamburg). 

wikipedia.org

Počet druhů odrůdy Muscat může naznačovat, že jde patrně o nejstarší pěstovávanou odrůdu - existují také teorie, že většina ostatních odrůd vín může pocházet právě z této odrůdy. Vína vyrobená z Muscatu jsou téměř vždy s výrazným sladkým květinovým aroma. 

Mezi nejvýznamnější členy rodiny Muscat patří Muscat blanc, což je hlavní odrůda používaná k výrobě italského šumivého vína Asti (také známého jako Moscato Asti), vyráběného v regionu Piemonte. Dalšími důležitými variantami jsou například Muscat of Alexandria (Muškát alexandrijský), Muscat of Hamburg (Hamburský muškát) nebo Muscat Ottonel.

Každá samostatná odrůda Muscatu má své synonymum, ale základem je většinou “Muscat”, který má vždy svůj lokální překlad. V Řecku je to například Moschato nebo Moschoudia, Itálie používá názvy Moscato nebo Mosctello. Ve Španělsku a Portugalsku název často začíná slovem Moscatel, v Německu známe odrůdu pod názvem Muskat nebo Muscateller. V Bulharsku a Turecku se používá název Misket, Muškat v Chorvatsku, Muskatoly nebo Muskotály v Maďarsku.

V České republice známe odrůdu pod názvem Muškát moravský. Jde o křížence odrůd Muškát Otonel a Prachttraube. Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1987 jako MOPR (začáteční písmena “rodičů”), v roce 1993 dostala svůj dnešní název. V roce 2010 bylo v ČR vysázeno necelých 400 hektarů vinic.

Naše vína s odrůdou Moscatel