Portugalská vína

Portugalsko

Portugalsko patří mezi tradiční výrobce vín v Evropě. Svoji reputaci si místní vinaři vybudovali výrobou portských vín, nicméně v posledních desetiletích se stále více prosazují tichá vína z různých regionů po celém Portugalsku. 

Historie výroby vína začala již v dobách Římské říše, o “moderní historii” můžeme mluvit od začátku obchodu s Anglií po roce 1703. V roce 1758 zde také vznikl jeden z prvních regionů na světě - Região Demarcanda do Douro v povodí stejnojmenné řeky, dnes znám jako region Douro (Douro Valley). 

V Portugalsku jsou dnes také dva vinařské regiony zapsané ve Světovém dědictví UNESCO - je to již zmiňovaný region Douro a ostrov Pico, který je součástí Azorských ostrovů. 

V Portugalsku se pěstuje velké množství odrůd (přes 250 druhů), proto se mu také přezdívá “vinařský herbář Evropy”. Většina odrůd je lokálních a v jiných světových regionech se s nimi nepotkáme. Za hlavní odrůdy jsou považovány Touriga Nacional, Touriga Francesa, Tinto Cão, Tinta Roriz nebo Tinta Barroca. Nejdeme zde ale také odrůdy jako Tinta Amarela, Bastardo, Rufete nebo Alvarelhão.

Z bílých odrůd jsou to například Alvarinho, Boal, Moscatel de Setúbal, Viosinho, Verdelho, Malvasia Fina nebo Rabigato.

V posledních letech se ale stále častěji objevují také mezinárodní odrůdy, jako Cabernet Sauvignon z modrých odrůd nebo Sauvignon blanc a Chardonnay z odrůd bílých.

Celé Portugalsko se dělí mnoho vinařských regionů, kde mezi nejznámější a nejvýznamnější patří Douro Valley. Dále jsou to například regiony Alentejo, Vinhos Verdes, Dão, Bairrada, Bucelas, Colares, Carcavelos, Setúbal, Algarve, Madeira nebo Tejo.

Apelační systém byl v Portugalsku vytvořen o více než 200 let dříve než ve Francii. Jeho současná podoba je:

  • Vinho de Mesa - na lahvi je pouze označení výrobce a potvrzení původu hroznů v Portugalsku
  • Vinho Regional - na těchto vínech je již označený specifický původ hroznů dle regionu
  • IPR (Indicação de Proveniência Regulamentada) - je označení pro vina, která jsou více regulována, než regionální vína, ale ještě nedosahují do DOC kategorie
  • DOC (Denominaçăo de Origem Controlada) - takto označená jsou již vína vysoké kvality ze specifických oblastí a vinic. 

 

Portská vína 

Samostatnou kategorií vín v Portugalsku jsou “portská vína”. Jde o takzvaná vína “fortifikovaná” - jejich výroba má jasná pravidla a jejich dodržování je pravidelně kontrolováno příslušnými vinařskými úřady. 

Hrozny na portská vína se pěstují v regionu Douro, který se nachází cca 120km východně od Porta. Podle starého zákona se hrozny smí pěstovat pouze zde, víno ale musí zrát právě ve Vila Nova de Gaia. Vyrábí se ze 4 hlavních odrůd - Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Barroca, Tinta Roriz. Jejich lisování v dřívějších dobách probíhalo šlapáním ve velkých kamenných nádobách, dnes se klasicky lisuje mechanickými lisy. Po vylisování následuje fermentace a to až do okamžiku, kdy neprokvašený cukr dosáhne požadované hladiny. V tomto okamžiku je do vína přidáno vinné brandy - čirý destilát s vysokým obsahem alkoholu, vyrobený speciálně pro tento účel. Jeho kvalita i přidané množství významně určují konečnou kvalitu výsledného vína. 

Z tohoto “základního” vína vznikají dva typy portských vín - Tawny a Ruby. Jde o stylem rozdílná vína, která díky dalšímu způsobu a době zrání získávají odlišný charakter.

Portská vína se tak rozdělují do několika kategorií. Podle barvy a stylu je dělíme na:

  • bílá portská vína - jsou vyráběna jak sladká (dezertní víno), tak i suchá (vychlazená jsou skvělým aperitivem)
  • Ruby - vína s dobou zrání v sudech od 1 do 3 let. Díky zrání bez přístupu vzduchu mají tmavší červenou až rubínovou barvu a ovocnější charakter. Vína tohoto typu mohou nést označení Ruby, Ruby Reserva, Late Bottled Vintage (LBV) nebo Vintage.
  • Tawny - vína s dobou zrání v sudech od 3 do 5 let. Jejich barva má spíše okrový charakter, v chuti se již objevují tóny sušeného ovce, ořechů nebo marmelád. Ty se s vyšším stářím vína zvýrazňují. Vína tohoto typu mohou nést označení Tawny, Tawny Reserva, víceletá Tawny (10,20 nebo 40let), a Colheita

Další dělení je podle stylu a stáří vína:

  • LBV (Late Bottled Vintage) - jedná se o víno stylu Ruby s již uvedeným ročníkem na etiketě. Před nalahvováním ale zraje minimálně 4 roku v dubových sudech. Ročník na etiketě uvádí rok sklizně, na zadní etiketě bychom měli vždy najít informaci, kdy bylo víno lahvováno. 
  • víceletá Tawny - jde o vína, kterou jsou smíchána z více ročníků. Deklarovanými kategoriemi jsou vína s označením 10, 20 nebo 40 let. Nejedná se ale o věk, ani o průměrné stáří vín. Jde o “styl” vína, který je určený vinařským úřadem - ten je také povinnen takové víno uvolnit do prodeje poté, co uzná jeho kvalitu. 
  • Colheita (čtěte “kulajta”) - jde o ročníkové víno typu Tawny (neplést s vintage ports, která jsou typu Ruby). Colheita zraje po sklizni v dubových sudech až do doby, kdy je lahvována. Na etiketě je rok sklizně, na zadní etiketě bychom měli vždy najít informaci, kdy bylo víno lahvováno. V tomto případě již další zrání v lahvi neovlivní kvalitu vína.
  • ročníková portská vína (vintage ports) - jde o nejlepší vína každého výrobce a jsou stylu Ruby. Po sklizni probíhá jejich výroba s následným zráním v sudech. Víno však musí být do 18 měsíců nalahvováno a dále již zraje v lahvi. Doba zrání ovlivňuje jeho výslednou chuť. Nevyrábí se každoročně - pouze v ročnících určených vinařskými úřady. 

Vybíráme z nabídky Portugalsko