Do dopravy zdarma zbývá: 2 500 Kč
Vybíráme vína k hovězímu masu
Od steaku až po pečený vrchní šál (nejkvalitnější část zadního hovězího) - druh masa, jeho zralost i jeho konečnou úpravu je potřeba vzít v úvahu před tím, než začneme párovat víno s hovězím masem.
Není příliš těžké najít “to správné” červené víno, které se bude hodit a to i s přihlédnutím k osobním preferencím. Je ale potřeba vzít v úvahu několik dalších faktorů proto, abyste našli tu “ideální” kombinaci.
unsplash.com
Druh masa
Základem pro hledání ideální kombinace je chuťová intenzita vybraného vína a hovězího masa. Záleží na druhu masa a jeho tučnosti - je to právě tuková vrstva, ve které se přenáší veškeré chutě. Dalo by se říct, že čím větší vrstva tuku, tím má maso intenzivnější aroma.
Libovější části, jako například steaky z vrchního šálu, se dobře kombinují s jemnějšími víny - například z odrůdy Pinot Noir nebo lehčími víny odrůdy Grenache nebo Malbec (ať už z Evropy nebo Nového světa).
Tučnější partie hovězího, jako třeba květovaná špička, vysoký roštěnec nebo kližka, mají výraznější chuť. Čím vyšší je obsah tuku v mase, tím spíš budeme maso párovat s bohatším vínem s výraznějšími tříslovinami - tuk z masa pak z pusy chuť tříslovin odvádí. Ovocný charakter vína pak pomůže zvýraznit chuť a bohatost masa. Vhodný bude například klasický styl odrůdy Cabernet Sauvignon nebo jiná vína s vyváženými tříslovinami.
Vyzrálost masa
U vyzrálému steaku nebo jiné části hovězího masa je potřeba brát v úvahu, jak dlouho maso zrálo. Vyzrálejší maso může mít charakter až zvěřiny nebo zralých sýrů. Proto se dobře kombinuje se staršími víny. Ve spojení s vyšší kategorií italských (Piemonte) nebo francouzských vín (Bourgogne) bude skvělým zážitkem.
Doba úpravy masa
Pro toho, kdo má raději méně propečená masa bude ideální volbou víno ovocnějšího stylu - například mladší vína odrůdy Cabernet Sauvignon nebo Malbec. Steaky s větším podílem tukové vrstvy se dobře kombinují s bohatšími, plnějšími a šťavnatými červenými víny - například odrůdy Grenache nebo Syrah, třeba z jižní části Côtes du Rhône. Dobře se hodí také ovocnější z jižní Francie. Propečené libové steaky zase dobře doprovodí jemnější vína - například odrůdy Pinot Noir.
Omáčky
Omáčky, podávané k masu, dost výrazně ovlivňují naši chuť. Bohaté omáčky na vinném základě vyžadují silnější víno než to, které použijeme při vaření - například Malbec s pevným tělem nebo Bordeaux střední a vyšší kategorie. K pepřové omáčce nevybírejte vína s příliš výraznými tóny dřeva a vysokým obsahem alkoholu - celkový projev kombinace byl pak byl příliš pikantní. Opět bude liší ovocnější a případně již lehce vyzrálé víno. K béarnaise omáčce pak volte lehčí vína typu odrůdy Pinot Noir nebo výraznější bílá vína - například Chardonnay s plným tělem.
Bílé víno k hovězímu
Někdo to považuje za nevhodnou kombinaci, někdo dokonce za jakési gastronomické faux-pas. Někteří odborníci ale věří, že i pro kombinaci s hovězím masem se dají najít vhodná bílá vína.
Ke steakům s propečenou krustou půjde skvěle víno s oxidativním charakterem a jemnými ořechovými tóny - hodí se bílá vína ze španělského regionu Rioja, nebo třeba sherry Oloroso. Jsou také vhodná plnější vína odrůdy Chardonnay.